top of page

כשהכוכבים נופלים-אמרי רוז.

״ג'וד מקאליסטר היה הגבר הכי חזק שהכרתי. הוא שרד שלוש הצבות באפגניסטן וחמש שנות שירות פעיל במארינס. הוא נורה בראשו והצליח

לשרוד. שמרתי את הקסדה שלו בארון. חור ענקי נפער בה, אבל השכבה

הפנימית עצרה את הקליע והצילה את חייו. תמונה שלי הייתה מודבקת בתוך הקסדה וג'וד אמר שהוא לקח אותי איתו לכל מקום שהלך.פעם חשבתי שהאהבה שלנו חזקה מספיק כדי לשרוד הכול. אפילו שדה קרב.

טעיתי‏ציטוט מתוך‏: אמרי רוז. ‏״כשהכוכבים נופלים״. ״ספרים״.


 


הספר שייך לז'אנר הרומן רומנטי. הרעיון המרכזי הוא חווית פוסט טראומה של חיילים שחוזרים מהמלחמה וקשיי התמודדת עימה, בעיקר במערכות יחסים. 

תקציר- הספר משולב עם רומנטיקה, סיפור האהבה בין חברי ילדות שהתאהבו ובדרך התמודדו עם קשיים. הדמויות הראשיות שעליהם ממוקד הסיפור הם ג'וד וליילה.

הספר נכתב מנקודת מבטם של ליילה וג׳וד.


 

קצת על ליילה וג׳וד...

 ליילה- ליילה היא בת יחידה בעלת שיער חום בהיר ועיניים ירוקות עם חיוך מקסים, ליילה היא ילדה אמיצה ונחושה, ליילה חברת ילדות של ג׳וד ושל ברודי- בן דוד של ג׳וד, את רוב הילדות הם בילו יחד. שליילה התחילה להתבגר אימה חלתה בסרטן, שאימה מתה החבר של אימה הייתה מתעלל בליילה וחוזר שיכור הביתה.

זאת הייתה תקופה קשה בשבילה אך ג׳וד עמד לצידה כמה שיכל, עד שרבו ולאחר מכן הוא התגייס למארינס- חיל קרבי של ארצות הברית. 


ג׳וד- ג׳וד בעל שיער חום ועיניים כחולות מהממות, הוא נולד להיות הילד המוצלח במשפחה-כגון השחקן הראשי בקבוצת הפוטבול בבית הספר. לג׳וד יש שני אחים גידאון וג׳סי, בנוסף ברודי- בן דודו, ברודי גדל לצד אימא מסוממת עם בני זוג מתעללים, עד שהוריו של ג׳וד אימצו אותו.

בנוסף מאז שג׳וד היה ילד הוא היה מתאמן שעות על גבי שעות כדי להגיע לתוצאות שיתאימו לצבא של המארינס. כשג׳וד חזר מהמארינס הוא חזר כבן אדם שונה לחלוטין, הוא סבל מפוסט טראומה ולכן הפך לבן אדם קריר, מרוחק, ולקח הרבה סמים. לבסוף ג׳וד החליט שהוא עוזב את ליילה מכיוון שהיה אלים אליה בגלל הפוסט טראומה, בלי לשים לב. בתקופה שג׳וד עזב ליילה נכנסה להריון מברודי, הם השתכרו וחלקו את כאבם בזה ששכבו, מכיוון וג׳וד עזב אותם ולא ידעו מתי הוא יחזור. לאחר שש שנים ג'וד חזר הביתה, לג׳וד היה קשה לקבל שליילה יש ילד מברודי לתקופה אך הוא הבין לבסוף, לליילה היה קשה לקבל חזרה את ג׳וד אחרי כל מה שעברה איתו אך ג׳וד לא וויתר, ולבסוף הם חזרו להיות יחד.
 

המלצה על הספר.

 
אני ממליצה בחום על הספר, הוא גרם לי לצחוק,לבכות ולהתרגש. הספר הזה הוא הספר האהוב עלי מכל הבחינות.

הספר מלמד על חברויות, מדבר על כך שלא הכל מושלם ויש חוויות קשות בחיים, לדוגמא המחלה של אימא של ליילה, וכן העובדה שלג׳וד היה פוסט טראומה. אך גם הספר מציג איך אפשר להתמודד עם מצבי חיים מורכבים ולשנות אותם בצורה חיובית, כמו שג׳וד טיפל בעצמו וחזר להיות בן אדם חם ואוהב שרוצה לרצות את ליילה על כל החטאים שעשה.

גם למי שלא מחבב קריאת ספרים ממליצה לקרוא הספר הזה, סוחף ומרגש בין הספרים הטובים שקראתי.

 

הסצנות האהובות עלי בספר הן:


 


הסצנה הראשונה מתרחשת שג'וד וליילה היו נערים. בסצנה אימא של ליילה חולה בסרטן וג׳וד וליילה נמצאים על הגג, ליילה שואלת את ג׳וד ״מה קורה שהכוכבים נופלים ג׳וד״

הוא ענה ״אני אחזיר אותם לשמיים בשבילך״

הציטוט שהבאתי מתקשר לשם הספר שהכוכבים נופלים ובכך ניתן לקבל הסבר מדוע הספר נקרא כך.

 
הסצנה השנייה הייתה בתקופה שג'וד וליילה היו נערים.

ליילה קיבלה וסת-מחזור בבית הספר שלה, אז ג׳וד נתן לה את הג'קט שלו, היא התכוונה להחזיר לו את החולצה למחרת, אך הוא הסכים שתשאיר אצלו למרות שזה היה הג'קט המועדף עליו.

לדעתי היה משהו מקסים בקטע הזה, כי בחלק הזה הם היו נערים תמימים ומאוהבים.


 

הסצנה השלישית הייתה שהם היו כבר בוגרים. ליילה אמרה לג׳וד שהוא חייב לה את הגלקסיה, אז ג׳וד לקח אותה לכיפת הירח כדי לתצפת על כל הכוכבים. ממש אהבתי את הקטע מכיוון שזה גרם לליילה לחזור לאהוב את ג׳וד. בנוסף זה מתקשר לכך שג׳וד אמר לליילה שהיו צעירים שהוא יחזיר את הכוכבים בשבילה,

ולקראת סוף הספר הוא לקח אותה לכיפת הירח לצפות במליוני כוכבים.

הקטע נתן סגירת מעגל יפה לספר ולמשפטים.

 

התמונה שבחרתי

 

זאת התמונה שבחרתי בהקשר לספר, בתמונה רואים שני ילדים מסתכלים מהגג על הכוכבים. התמונה מתקשרת לשתי הסצנות שלדעתי הכי מרגשות בספר. הקטע הראשון הוא שאימה של ליילה חולה בסרטן וליילה חווה תקופה קשה מכיוון שאימא שלה היא כל מה שיש לה והיא מודעת שהיא הולכת לאבד אותה בגיל צעיר. היא שואלת את ג׳וד ״מה יקרה אם הכוכבים יפלו״- בעצם מה יקרה אם אני אאבד את אימא שלי ואני אהיה לבד/אקרוס, הוא עונה לה שהוא יחזיר אותם לשמיים-בעצם הוא יעזור לה והוא יגן עלייה.

ובקטע השני הוא לקראת סוף הספר שליילה וג׳וד הולכים לכיפת הירח וג׳וד מראה לליילה את מיליוני הכוכבים.
 

הספר מתקשר למציאות חיינו.

 אני חושבת שהקטעים מתקשרים למציאות בכמה מובנים. בספרים בדרך כלל הכל שחור או לבן, לפחות בז’אנר של הרומנטיקה, אבל הסופרת שמה התמודדויות שקורות גם בחיים האמיתיים, שלא הכל שחור או לבן יש גם אפור, אפילו הרבה.
למשל: מחלת הסרטן שהופיעה אצל אימה של ליילה, או איבוד הילד של ליילה וג׳וד (מת לליילה ברחם בשלב מוקדם) או הפוסט טראומה של לוחמים שמתקשר לדמות של ג׳וד. בנוסף במציאות לא מדברים על זה הפוסט טראומה של לוחמים הרבה, היה לי מרגש לקרוא על זה.הספר גם מראה שאפשר להשיג דברים בזכות נחישות ולא לוותר בין אם זה האימונים הקשים ביותר של ג׳וד כדי להתקבל למארינס או אם זה להחזיר את אהבתה של ליילה אל ג׳וד. 


*הסרט american sniper לא מבוסס על הספר "כשהכוכבים נופלים*, אך דומה בחלקים מסויימים לעלילה של הספר.


46 צפיות3 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

3 Comments


אגם מגן
אגם מגן
Dec 27, 2022

בחרתי בבלוג על הספר "כשהכוכבים נופלים" בגלל שהבלוג משך לי את העין, הוא מסודר מאוד, מעוצב מהמם ונוח לקריאה. הספר מתאר סיפור אהבה של זוג חברי ילדות שאחד מהם מתמודד עם פוסט טראומה. הרעיון של הספר מאוד עניין אותי, איך אפשר להתמודד עם החוויות הקשות והמורכבות בחיים ואיך עם כוח רצון ונחישות ניתן להצליח. העלילה של הספר סביב הפוסט טראומה של חיילים מאוד ריגשה אותי, הספר לדעתי, עוזר להעלות את המודעות כלפי חיילים שסובלים מבעיות נפשיות ולא רק פיזיות כחלק מאורח החיים שלהם.

Like

שי אמר
שי אמר
Dec 27, 2022

רוני, אהבתי מאוד את הפתיחה של הבלוג, היא הייתה מסקרנת ומותחת.

הסיפור האהבה של ליילה וג'וד מקסים, איך שהם התמודדו עם המחלה הנוראית של אימא של ליילה והפוסט טראומה של ג'וד, מראה גם שלא הכל פשוט וקל כמו שבדרך כלל יש בתוכן של הספרים, כמו שרשמת " לא הכל שחור או לבן יש גם אפור אפילו הרבה".

למדתי איך אפשר להתמודד עם מצבי חיים מורכבים ולהתמודד איתם בצורה חיובית,.

למשל, כשאימא של ליילה חלתה בסרטן, ליילה המשיכה עם החיים שלה למרות שהיה קשה ואפילו חזרה בסוף לאהבת נעוריה, מהממם!.

עניין אותי איך שילבו את הפוסט טראומה של חייל בתוך ספר בז'אנר הרומנטי, היה מעניין לראות איך ג'וד חוזר לעצמו ומנסה להשיג את אהבת נעוריו- ליילה בחזרה אליו.

Like

רוני, רואים מהבלוג כמה אהבת את הספר. זהו סיפור אהבה רומנטי שחרף כל הקשיים מסתיים ב"הפי אנד". הקישור לסרט "צלף אמריקאי" מענין. הסרט מציף את הקשיים של החיילים החוזרים מהמלחמה, שחוזרים למציאות עם הטראומה ומתקשים להמשיך בחיים. יפה מאוד!

Like
bottom of page