top of page

של עכברים ואנשים - ג'ון סטיינבקהספר של "עכברים ואנשים " מדבר על ערך החברות. למרות שהאדם יכול להיות בתקופת משבר או שפל הוא תמיד יוכל לסמוך ולשמוח עם חבר קרוב. בנוסף הספר בא להראות לנו כמה החברות חשובה. ברגע שהחברויות שלנו ניזקות גם אנחנו ניזוקים.
 

העלילה


 הסיפור מדבר על לני וג'ורג' , עובדי חווה נודדים שחיים בשנות השלושים של המאה העשרים תקופת השפל הכלכלי בארצות הברית. זו הייתה ענייה בה המעמדות הנמוכים חיו בשפל. לני וג'ורג' חולקים את אותו חלום: קניית חווה משלהם, בה יוכלו לפרנס את עצמם.


למרות החלום המאחד ביניהם הם מאוד שונים:

ג'ורג' הוא קטן אך חכם. הוא דואג ללני ואחראי עליו. לני גדול ופיזי ורפה שכל. לני אוהב ללטף דברים רכים ולא מודע לכוח הפיזי שלו, בכל פעם בה לני מסתבך, ג'ורג' מגן עליו. ג'ורג' סוחב את לני עמו בגלל הבטחה שהבטיח לדודתו של לני. הוא דואג לו בכל מובן, מרגיע אותו כשהוא נלחץ. השניים נודדים מחווה לחווה עד שיאספו מספיק כסף בשביל לקנות את בית החלומות שלהם שבו הם יוכלו סוף סוף לברוח מהעוני ששרר ולחיות חיים הגונים.


 

הם עושים את דרכם אל החווה הבאה בא יעבדו. ליד המקום שהם ישנים ג'ורג' קובע את המקום שבו שניהם יפגשו אם משהו ישתבש . כשהם מגיעים אל החווה ג'ורג' עושה את כל הדיבורים. הם פוגשים שם את קנדי , איש האחזקה .


לני מקבל מאחד הפועלים גור (כלב ) כרגיל כמו בכל לילה ג'ורג' מספר ללני את הסיפור על בית החלומות שעמד להיות להם ,מה שמרגיע את לני ועוזר לו לישון. קנדי מצוטט להם ושומע את הסיפור הנפלא הזה הוא מציע לתת לג'ורג' ולני את כל החסכונות שלו בתנאי שיוכל לחיות איתם שם. הם משביעים את קנדי לא לספר לאף אחד על התוכנית שלהם. הגשמת החלום נראית קרובה מתמיד. הם מבינים שיוכלו לקנות את החווה הזאת אם יחסכו במשך כחודש .

 


מתחוללת קטטה בין קרלי בנו של בעל החווה לבין לני. קרלי הציק ללני מהרגע שהגיעו ולני שובר את ידו. ומלמד אותו לקח.

ג'ורג' מחליט ללכת עם שאר העובדים העירה ולני מבקש מג'ורג' להישאר , ג'ורג' מסכים.

עכשיו רק לני וקרוקס העובד הכפוף נשארו , הם מדברים וקרוקס מספר לו על כמה שהוא מבודד מהשאר כי הוא שחור .
 

יום עובר והבחורים משחקים בחוץ בזמן הזה לני יושב באסם ומשחק עם הכלב שקיבל ופתאום אשתו של בן הבוס נכנסת , היא מנסה לדבר איתו אך לני מקשיב לפקודותו של ג'ורג' ומסרב בתוקף לדבר איתה ,

היא מתקרבת אליו ומראה לו שזה בסדר לדבר איתה ומספרת לו שהיא יכולה לדבר רק עם קרלי בעלה ולא עם אף אחד אחר ,היא יושבת לידו ורואה שהגור מת (לני כנראה ליטף אותו חזק מידי בלי שידע , עד שהגור מת ). לני מסרב להאמין והיא ממשיכה בשיחה .היא מספרת לו על שיערה ומציעה לו ללטף אותו. לני מתחיל ללטף וללטף עד שהוא בלי ידיעתו מתחיל להכאיב לה. היא מתחילה לצעוק ולני שרק מנסה להשתיק אותה, סוגר את פיה חזק מידי וחונק אותה למוות. לני מתקשה לקלוט את מעשו ובורח בחשאי מהחווה .


 


קנדי הולך לחפש את לני באסם ומגלה את הגופה הוא הולך לספר לג'ורג' .

קנדי קורא לכל הבחורים לאסם הם רואים את הגופה , קרלי מזהה פריט ביגוד של לני וקולט שהרי הוא הרוצח. הבחורים מחליטים לצאת במצוד אחר לני.


ג'ורג' מחליט גם לחפש אחר לני ומוצא אותו במקום שבו קבעו להיפגש במקרה שתקרה צרה ,

לני מפחד בשביל להרגיע אותו ג'ורג' מספר לו את הסיפור על החווה ולאט לאט בלי שהוא שם לב שולף את האקדח ויורה בו למוות .

 

תמונה קשורה לספר

 

בחרתי בתמונה זו מכיוון שהיא לפי דעתי מייצגת הכי הרבה את ערך החברות (שעליו מבוסס כל הספר) 

המלצה על הספר

 

לפי דעתי הספר עדיין אקטואלי ושווה קריאה מכיוון שהוא לא מדבר על תקופה מסויימת או על סיפור ספציפי אלא מחביא בתוכו ערך חשוב לאנושות שהוא ערך החברות .

הספר בא להראות שלמרות התקופות הקשות החברות מעניקה משמעות וטעם לחיים . וכשג'ורג' יורה בלני חלק בתוכו מת ביחד איתו, ובוודאי החלום המשותף מת איתו. מערכת היחסים בין ג'ורג לבין לני מעידה עד כמה החברות חשובה. בתקופה קשה כל כך בה כל אחד לעצמו, חווים האנשים בדידות נוראה. לג'ורג' ולני יש אחד את השני, דבר שמעצים אותה ומעניק משמעות לחייהם. 

ציטוט חשוב מהספר

 


"תקשיב ! אני סתם צחקתי ,

לני.

כי אני רוצה שתישאר איתי." 

עובדה מעניינת

 

הספר נהפך גם לסרט פעמיים גרסה אחת ישנה וגרסה אחרת חדשה .

מצורף כאן קישור לצפייה בטריילר של הגרסה החדשה.

כמובן אפשר לחפש ולראות את הסרט :)2,913 צפיות2 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

2 Comments


שי אמר
שי אמר
Dec 14, 2022

אהבתי את הדגשים שבבלוג ואת ההסבר על החברות היפה שלהם👍🏽

Like

יאיר, בחרת ספר מרתק שעוסק בכוחה של חברות ושל הקשר האנושי בין אדם לזולתו, דווקא בתקופות קשות במיוחד. הבדידות האנושית הקשה שמאפיינת את שנות השפל הכלכלי בארצות הברית עומדת בניגוד למערכת היחסים של ג'ורג' ולני שמאופיינת הערבות הדדית והחלום משותף שמעניק טעם ומשמעות לחיים הקשים. כתבת דברים יפים.

Like
bottom of page