top of page
  • תמונת הסופר/תnir140606

בלתי שביר-לורה הילנברנד


הרעיון המרכזי בספר "בלתי שביר" מופיע כבר בשמו. תעצומות הנפש של האדם שמסייעות לו להתגבר על מכשולים קשים, גם במלחמה ובשבי.


הספר "בלתי שביר" מספר את סיפור חייו של לואי זמפריני.


 


חיוו של לואי לפני המלחמה


לואי זמפריני גדל כילד אמריקאי ממשפחה איטלקית, והוא ומשפחתו גרו בקליפורניה. כילד לואי היה נוהג לגנוב מאנשים ולהיות ילד מורד שלא מציית לחוקים ולסביבתו. בילדותו ילדים רבים התעללו בו בגלל שמשפחתו היו איטלקיים. כשכולם לא האמינו שללואי יהיה עתיד, לואי גילה את הריצה בזכות אחיו שרץ בנבחרת של בית הספר שלו. לואי השתפר מאוד והגיע לרמה גבוהה מאוד והצליח להיות מספיק טוב. בשביל לנסוע לאולימפיאדת ברלין 1936, ולהתחרות בריצה למרחקים ארוכים. לואי הגיע לאולימפיאדה בלי תקוות למדליה והכין את עצמו להתחרות באולימפיאדת 1940 בטוקיו.


 

לואי במלחמה ואחריה


כשמלחמת העולם השנייה התחילה לואי עזב את אימוני הריצה שלו והוא הצטרף לחיל האוויר האמריקאי. במהלך המלחמה הצוות של לואי הלך לחפש מטוס שהתרסק בלב ים עם מטוס פגום, באמצע החיפוש המטוס של לואי התרסק והוא נפל ללב ים. לואי ועוד שני חיילים מהצוות שלו שרדו והצליחו לשרוד את ההתרסקות ונשארו בשתי ספינות הצלה. במהלך השהייה שלהם בספינות ההצלה הם נשארו בלי אוכל ושתייה, וכל מה שהם אכלו היה דגים שהם הצליחו לצוד. לאחר זמן רב אחד מהחיילים שהיו איתו מת, והם נשארו שניים, 47 ימים, עד שספינת קרב מצאה אותם ולקחה אותם לשבי.


לאחר שהיה שבוי בג'ונגל ביפן הוא הועבר לשבי גדול בטוקיו ביחד עם שבויים אמריקאים רבים מהמלחמה. המפקד של השבי שאליו הועבר מכונה "הציפור". הציפור התעלל קשות בלואי ובכל שאר השבויים בצורה קשה מאוד. אך בסופו של דבר יפן הפסידה במלחמה ולואי הצליח לחזור בחזרה לארצות הברית ולהמשיך לחיות.


 

דוגמאות


דוגמה אחת מהספר היא שהציפור שמע שלואי היה בעברו רץ אולימפי. הוא החליט לגרום לו לעשות תחרות ריצה מול אחד הסוהרים, לאחר שלואי הפסיד בתחרות מכיוון שהוא היה במצב גופני ונפשי קשה מאוד לאחר זמן רב בשבי, הציפור התעלל בו קשות והרביץ לו מכות עד שאיבד הכרה.


מקרה נוסף שעליו מספר לואי בספר הוא שלאחר שהמטוס שלו התרסק בלב ים והוא נשאר בספינות הצלה יחד עם עוד שני חיילים מהצוות שלו, הם החליטו לחלק שווה בשווה את האוכל שנשאר, אך לאחר שאחד מהחיילים חטף התקף ואכל את כל האוכל שנשאר בספינה, לואי הראה את האופי שלו ואת יכולות ההנהגה שלו והחליט לנסות לדוג דגים עד שהוא הצליח, דבר שתרם להישרדותם בלב ים.


דוגמאות אלו מראות את האופי של לואי ואיך הוא מצליח לא להישבר ומצליח להישאר שפוי, ולא לבגוד במדינתו למרות כל העינויים הקשים שעבר. בנוסף אנחנו רואים איך הוא מצליח להיות מנהיג ועדיין מצליח לתת תקווה לעצמו ולמי שהיה איתו.

 

תמונה הקשורה לספר


תמונה זאת לקוחה מסרט "בלתי שביר" אשר מבוסס על ספר זה. תמונה זאת מייצגת את הספר ואת מה שהוא מראה על אופיו של לואי בצורה הטובה ביותר. בסצנה הלקוחה מהסרט אנו רואים את אחד מהעינויים הקשים שלואי עבר בשבי בגלל הציפור. אך אנו רואים איך לואי לא נשבר וממשיך להילחם למרות הסבל הרב שהוא עובר.

לכן לפי דעתי התמונה מייצגת בצורה הטובה ביותר את הסרט

ואת האופי החזק של לואי.

 

ציטוט

"רגע אחד של כאב שווה חיים שלמים של תהילה"

ציטוט זה לקוח מלפני שלואי נוסע לאולימפיאדה, אחיו אומר לו אותו בתקווה שזה ידרבן אותו יותר ויעזור לו להצליח בתחרות.


משפט זה לפי דעתי משפט לחיים מכיוון שהוא גורם לנו להבין ששווה קצת לסבול וקצת לחוות כאב, בשביל שבעתיד נוכל להסתכל אחורה ולהתגאות במה שעברנו, ואיך מה שקרה הוביל אותנו לחיים טובים יותר ולעתיד טוב יותר.

 

למה אני ממליץ?

אני ממליץ לכולם לקרוא את הספר הזה מכיוון שאפשר ללמוד ממנו הרבה על נפש של אדם ואיך אופיו יכול להשתנות במקרי קיצון, כמו שבי ועינויים.


בנוסף בספר אפשר לראות איך אפשר לתכנן תוכניות ובסופו של דבר החיים יובילו אותך למקום אחר לגמרי, כמו לואי שתכנן לטוס ולהתחרות באולימפיאדה בטוקיו, אך בסופו של דבר הוא הגיע לטוקיו מסיבות אחרות לגמרי, הוא הגיע כשבוי מלחמה ולא כספורטאי אולימפי.

 

איך הספר מתקשר להיום?

הספר אקטואלי מאוד גם היום מכיוון שהוא מלמד על אופיו של אדם במקרי קיצון, ויכול לתת לנו השראה ודוגמה כיצד אפשר לשמור על שפיות למרות כל מה שעובר עליך, ואיך אפשר לא להישבר ולהמשיך להילחם גם במצבים הכי קשים.

45 צפיות3 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

שואה שלנו מאת אמיר גוטפוירנד

הרעיון המרכזי בספר שואה שלנו הוא החיים של ניצולי השואה בישראל והתמודדות שלהם בחברה הישראלית. הספר עוסק בניצולי השואה בישראל ובחברה הישראלית, אני מאוד ממליץ על הספר כי לדעתי הוא מציג את התמודדות של ניצ

3 Comments


Nadav Bar
Nadav Bar
Dec 27, 2022

ממש מעניין אהבתי את הדרך שסיפרת, הכותרת שגרמה לי לכתוב את התגובה בגלל המשפט החזק הזה "בילתי שביר" . הסיפור ממש מרשים איך שהספורט הציל אותו ילד שהיה אומר להיות ברחוב ופושע. ממש מרשים איך שהוא הגיע לתפקיד בכיר בצבא ,ואפשר לראות שהוא ממש גיבור איך שהוא החזיק אצל האויבים בשבי. והמשפט האחרון שממש תפס אותי , וחושב שיכול לסכם את החזרה שלו והחיים של האחרי.

ממש מעניין ועכשיו אני רוצה לקרוא את הספר.

Like

בחרתי בבלוג הזה מכיוון שראיתי את הסרט ורציתי לראות אם הבלוג ירענן לי דברים שקשורים לסרט. אני חושב שהבלוג מתאר בצורה מדויקת את הספר ואת הסיפור המעורר השראה של לואי זמפריני ואיך שנגד כל הסיכויים הוא הצליח לשרוד את העינויים הקשים שהנאצים הציבו מולו. ובנוסף לזה התמונות שבחרת לדעתי מייצגים מעולה את את לואי ואת המסר של הספר שהוא אף פעם לא לוותר

Like

ניר, כתבת דברים מעניינים. לואי זמפריני הוא דוגמא לכוחה של רוח האדם. כבר כנער הוא ניחן בתכונות ייחודיות שהובילו אותו להיות רץ למרחקים ארוכים בנבחרת האמריקנית. כוח הסיבולת ההתמדה, המשמעת העצמית והמסירות הביאו אותו למקום השמיני באולימפיאדה בברלין ב 1936 . התכונות סייעו לו לשרוד את המלחמה והשבי. מסכימה אתך שסיפור חייו מעניין ומעורר השראה.

יפה מאוד. .

Like
bottom of page