top of page
  • תמונת הסופר/תhadarf

ההוביט- ג.ר.ר טולקין

"העולם לא נמצא בספרים או במפות שלך, הוא שם בחוץ"

הרעיון המרכזי בספר ההוביט הוא רעיון לקיחת הסיכונים. לפעמים לצאת מאזור הנוחות שלך ולגלות דברים חדשים יכול לעזור לך למצוא בעצמך יכולות שלא ידע שמצויות בך.הספר ״ההוביט״ עוסק בבילבו בגינס: הוביט מופנם שמברך את השקט שלו ואת השגרה שלו. בוקר אחד, מגיעים לביתו של ההוביט 13 גמדים והקוסם גאנדלף. בילבו מרגיש אי נוחות כתוצאה מההתפרצות הפתאומית הזאת אל תוך ביתו וחיו, אך מכיוון שהוא הוביט נחמד הוא מניח לאורחיו להכנס. הגמדים מצליחים לגייס את בילבו למשימתם שהיא להחזיר לידיהם את כל אוצרותיהם שנגנבו מהם פעם על ידי הדרקון סמואג. בדרכם הם עוברים הרפתקאות רבות ומכשולים רבים, את כולם מצליח ההוביט לעבור עם המון המון מזל, קצת רצון וחברים.

 

לקיחת טבעת הקסמים מהמערה של גולום

באחת ההרפתקאות הראשונות, שבילבו מוצא את עצמו בתוכן, הוא נכנס אל תוך מערה גדולה וחשוכה. בעודו חושב עד כמה הוא רוצה להיות בבית הנוח שלו ולא לעשות דבר הוא מוצא טבעת על הקרקע. בלי לייחס לכך יותר מדי חשיבות הוא מכניס אותה לכיס שלו וממשיך הלאה. בהמשך המערה הוא פוגש בגולום, יצור מוזר ורזה. הגולום מזמין את ההוביט לקרב חידות, וההוביט משווה את תוצאותיו אל אלה של גולום.


גולום מחליט להעלות את הרף ומוכן להתערב עם בילבו על מתנת יום הולדת ישנה שלו- הטבעת. גולום נבהל כשמגלה שהטבעת נעלמה לו, וכשמבין שהיא אצל ההוביט. גולום מנסה לתקוף את ההוביט, אך זה עונד את הטבעת ולפתע הופך לבלתי נראה. הוא בורח מהגולום בעזרת נחישות, חלקלקות ואומץ רב.


בפרק זה בילבו ממש את יעודו כגנב, ומוכיח לעצמו ולקוראים שהוא מסוגל ליותר ממה שנראה לו.

 

גניבת האוצר מסמואג הדרקון

בהמשך הספר מגיע ההוביט אל מעורתו של הדרקון סמואג שנמצאת בראש ההר, ממנו הוא מתכוון לגנוב את כל האוצרות שנלקחו מהגמדים לאורך השנים. על אף שהמערה חשוכה, ובילבו לא רואה כלום אלא רק מרגיש את החום ושומע את הדרקון, הוא מחליט להתקדם. עם המון אומץ ולאחר עימות מילולי עם סמואג (כמו שהיה עם גולום) ,הוא מצליח לגנוב מסמואג גביע זהב.לאחר מכן, כשמגלה סמואג שנגנב ממנו חלק מאוצרו, הוא מתפרץ ויוצא למסע הרס. הוא מנסה להגיע אל בילבו והגמדים אך הם בורחים אל תוך המערה החשוכה שלו ומחכים שם. אז, סמואג מחליט להתקיף את הכפרים שלמטה. סמואג רוצה להתנקם באנשים שגרים שם מכיוון שעזרו לבילבו והגמדים להגיע אל ההר ולגנוב ממנו את אוצרותיו. על כך הוא מעלה באש את כל האזור. בסופו של דבר סמואג נהרג כתוצאה מפגיעה ישירה מחץ בנקודת החולשה שבגופו.

 

 

קרב חמשת הצבאות

קרב חמשת הצבאות היה קרב שהשתתפו בו הגמדים, בני האדם, העלפים, ומצד שני האורקים והוארגנים. מכאן פירוש שמו. מנהיג האורקים פתח בהתקפה, וכתגובה התאחדו כוחות בני האדם, העלפים והגמדים. במהלך הקרב הנהיג תורין את חבורת הגמדים שלו. בילבו השתמש בטבעתו ונעלם מן העין, אך נפצע בראשו ואיבד הכרה. כשהתעורר, הקרב כבר נגמר. לאורך הספר מתואר סכסוך ארוך של תורין (מנהיג הגמדים) ובילבו. בסוף הקרב השניים השלימו, ותורין נפטר. כך נגמר מסעו של ההוביט, ולאחר תקופה כבר חזר לביתו לנחת שהוא כל כך חיכה לה.

 

סיכום הספר

לאורך כל המסע חווה בילבו רגשות מנוגדים. לפעמים הוא רק רצה לחזור לבית החמים והשקט שלו, ולפעמים הוא נהנה בחברת הגמדים וההרפתקאות שלקח בהן חלק. בסופו של הסיפור מבין בילבו כי בעקבות הרתמותו למסע המיוחד הזה, הוא קיבל המון כלים לחיים וחברים חדשים. הוא זכה לאהדה רבה, ולסיפור טוב לספר כשהוא יושב רגל על רגל בביתו.


אני ממליצה על הספר מכיוון שהוא ספר קליל אך מלא בהרפתקאות ומתח, שלוקח את הקורא לעולם קסום. לאורך הספר יש אינספור נקודות של הפתעה, תפניות בעלילה והומור. ככל שקוראים את הספר ככה מצליחים להתחבר לבילבו ההוביט ולאופי המיוחד שלו, ולהסחף איתו למסע שהוא נמצא בו.

עוד דבר שאני אוהבת בספר הזה , זה שהוא ספר לכל הגילאים, ככה שלדעתי הוא עתיד להשאר אהוב לנצח.

 


לדעתי התמונה הזו מייצגת את הספר מכיוון שבאים לידי ביטוי בה ההיבטים המרכזיים וחשובים בספר: ניתן לראות את הדמויות הראשיות החשובות ביותר לעלילת הסיפור- בילבו ההוביט- גמד קטן, נמוך ועגלגל. הוא מחזיק בידו מקטרת, דבר המאפיין את בילבו לאורך הספר.

ניתן לראות בדיוק 13 גמדים, כפי שמתואר בספר ואת גאנדלף הקוסם.


בנוסף, “לשם ובחזרה” הוא עוד שם לספר, ולדעתי מה שמתקשר אל השם הזה היא המערה של ההוביט. ניתן לראות את המערה הקטנה של ההוביט, שם הוא גר בנחת ובשקט שלו כל חייו- היא מי שהוא עד לרגע בו עזב אותה, מכיוון שכשעזב אותה החל מסעו האמיתי, ורק כשחזר אליה סוף סוף הבין כמה הרוויח מזה.


 

אקטואליה

לדעתי הסיפור של ההוביט מאוד אקטואלי לחיים שלנו היום. אתחיל בזה שלדעתי ההוביט הוא אחד מהסיפורים האלה שנכתבו כדי להשאר איתנו לנצח. הסיפור לא מפרט על זמן מדוייק, ויכול להתרחש אפילו בהווה שלנו, בעולם דמיוני.


המסרים המועברים בו על חברות ונחישות יכולים להוות לנו דוגמא בחיי היום יום שלנו.

בחיי היום יום שלי אני לפעמים רואה ושומעת אזכורים להוביט, מה שמראה שהסיפור בהחלט רלוונטי לעכשיו.


בנוסף, הספר יצא בשנת 1937, שם הטכנולוגיה לא הייתה מתקדמת כמו בשנים האחרונות. עם הזמן יצאו סרטים על ההוביט ועל עולמו, שעדיין נצפים ומאוד אהובים גם היום.
עובדה מעניינת

ישנה מהדורה מתורגמת של הספר בתרגומם של טייסי חיל האוויר וחבריהם בשבי המצרי , בשנים 1970-1973. חבורת האסירים הישראלים ישבה יחד בתא, וארבעה מהם – אבינועם קלדס, רמי הרפז, מנחם עיני ויצחק פיר, החליטו לתרגם עבור המתקשים את הספר. תחילה תרגמו הטייסים מילים וביטויים ספציפיים, אך מהר מאוד הבינו שיש בזה משהו מרפא- תרגום הספר השכיח מהם את מציאות החיים בשבי.173 צפיות6 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

שואה שלנו מאת אמיר גוטפוירנד

הרעיון המרכזי בספר שואה שלנו הוא החיים של ניצולי השואה בישראל והתמודדות שלהם בחברה הישראלית. הספר עוסק בניצולי השואה בישראל ובחברה הישראלית, אני מאוד ממליץ על הספר כי לדעתי הוא מציג את התמודדות של ניצ

6 comentarios


yahavhod
yahavhod
27 dic 2022

אהבתי מאוד את דרך הכתיבה בבלוג. הגעתי לבלוג ללא ידיעה קדומה של הספר ולמדתי על הספר והמסע שהוא מספר.

אהבתי מאוד את הקישור האקטואלי של הספר, ובמיוחד את דרך המבט על הספר וכך שהוא יכול להתרחש בכל בזמן אפילו בהווה שלנו.

דרך העיצוב בבלוג בהחלט תופסת את העין ומסקרנת להמשיך לקרוא את הבלוג.


דבר שסקרן אותי בספר הוא המסע של הדמות הראשית , ואיך שבמסע שלו הוא חווה סערת רגשות כלפי עצמו ולאן הוא הולך.

Me gusta

אהבתי מאוד לקרוא את הבלוג על הספר "ההוביט".

בחרתי את הבלוג שלך כי צפיתי בסרט ולא קראתי את הספר והתעניינתי לקרוא מה כתבת עליו.

התחברתי מאוד לרעיון של הספר, שההוביט יצא למסע מחוץ לביתו, המערה שלו, שזה בעצם אזור הנוחות שלו. למרות שהיה לו מאוד קשה ועלתה בו המחשבה אולי לחזור לשקט ולשלווה שלו, למערה, הוא לא עושה זאת והמשיך. לאחר שחזר ומסעו נגמר הוא מבין שהחברים והכלים שרכש במהלך המסע תרמו לחייו. אהבתי מאוד את העיצוב של הבלוג, הקישור עם התמונות ואופן הכתיבה.

לפי דעתי הספר מהווה השראה. הוא מראה לנו שאסור לוותר לעצמנו גם אם קשה ורוצים לחזור למקום הנוח והמוכר שלנו, לבסוף כל המאמץ ישתלם.

Me gusta

בחרתי בבלוג הזה מכיוון שתמיד התעניינתי בספר של ההוביט ורציתי לראות אם זה לטעמי ואני מאוד התרשמתי מהבלוג ומהתוכן. זה ללא ספק נשמע כמו עלילה קסומה שאפשר פשוט להישאב אליה ולתוך העולם המופלא של הספר הגדול הזה והבלוג מעוצב בצורה מאוד נוחה ומושכת לעין. אני חושב שהמסר של הספר מאוד יפה שהחבורה הזאת מתחברת במהלך המסע ועושה דבר שהוא נראה בלתי אפשרי וזה מראה לנו איך עם חברות ונחישות אפשר להשיג דברים רבים.

Me gusta

אהבתי מאוד את הבלוג הדר!!!

בחרתי לקרוא את הבלוג "ההוביט" מפני ששמעתי על הסרט אך לא ידעתי שהסרט מבוסס על ספר.

הבלוג מאוד ידידותי לקורא, כיף לקרוא אותו והוא מלא בתמונות שהופכות את הקריאה ליותר קלילה וכיפית. ההוביט יצא מאזור הנוחות שלו, המערה שלו, על מנת לצאת למסע. תמיד הייתה בראשו המחשבה על לחזור הביתה, למערה שלו, לנחת ולשלווה שלו אך הוא לא עשה את זה. הוא לא חזר לביתו והמשיך במסעו ואחרי שחזר הביתה הבין כמה המסע עזר לו. אחרי שחזר הביתה הוא הבין שבזכות זה שיצא למסע הוא קיבל כלים לחיים וזכה להכיר חברים חדשים. לדעתי זה גם מאוד מתקשר לחיים שלנו כי על מנת להתפתח ולהתקדם בחיים צריך לדעת לצאת מאזור הנוחות שלנו.


Me gusta

להדר, נכנסתי לבלוג שלך כי תמיד התעניינתי לקרוא את ההוביט, שתדעי בזכותך הוא נכנס לרשימת קריאה שלי! אפשר לראות מהספר כמו שרשמת שהוא מלמד על המסע והיציאה לעולם שבחוץ, ההתנסות הציפייה ואולי גם אכזבה, מרגיש לי שהספר יכול ללמד אותנו עלינו ועל החיים והוא נראה כמו משהו שאשמח לקרוא. אהבתי מאוד את דרכי העיצוב שלך בבלוג, התמונות שהתאמת להרפתקאות השונות בספר ובמיוחד את העובדה על התרגום של הטייסים (במיוחד למישהו כמוני שמעריץ את חיל האוויר!), אז אני רוצה לומר לך תודה על הבלוג הזה ו.. אני אשמח לדבר על הספר אחרי שאסיים לקרוא אותו! - מאושר 😄

Me gusta
bottom of page