top of page

המקרה המוזר של הכלב בשעת הלילה- מארק האדון

"המקרה המוזר של הכלב בשעת הלילה" הוא ספר שמעמיד במרכזו את הרעיון שבכל בן אדם מצוי הרבה יותר ממה שנראה לעין, וכל אחד יכול למצוא באחר ובעצמו דברים חדשים.


"הרבה דברים הם תעלומות, אבל זה לא אומר שאין תשובה עבורם."
 

עלילת הספר

 

הספר ״המקרה המוזר של הכלב בשעת הלילה״ מציג בפנינו את כריסטופר ג'ון פרנסיס בון, גיבור הספר, נער בן 15 אשר מאובחן על הרצף האוטיסטי.

כריסטופר, הוא ילד חכם מאוד שחוכמתו מתבטאת בכך שהוא יודע ומכיר את כל שמות המדינות בעולם את ערי הבירה שלהן ואת כל המספרים עד 7507. הוא אוהב מאוד לפתור תרגילי מתמטיקה מסובכים, מתמטיקה בשבילו זה תחום פשוט מאוד.


כריסטופר סובל מאוד מבעיות תקשורתיות והתנהגותיות, הוא אינו אוהב להיות סביב הרבה אנשים לפרק זמן ארוך ולא מתקשר הרבה עם אנשים, הוא מתקשה להבין רגשות אנושיים פשוטים ביותר כגון בלבול וחרדה, או אף להבין בדיחות, מפני שבמוחו יש משמעויות רבות למילים.


במהלך טיול שייצא לבדו הוא מגלה שכלב השכנים האהוב עליו נרצח ובעקבות כך יוצא לחקור זאת. למרות ניסיונות אביו ושאר אנשי השכונה לעצור בעדו הוא לא מוותר ובעקבות כך חושף סודות משפחתיים שמזעזעים את עולמו ולוקחים אותו להרפתקת חייו, החיפוש אחר הרוצח שמוביל לגילויים כואבים על חייו ובני משפתחו.

 

המחברת של אד

 

כריסטופר ידע שאסור לו להיכנס לחדר של אבא שלו אבל הוא הרגיש שהוא חייב לעשות זאת. מרוב סקרנותו הוא נכנס לחדר של אבא שלו בזמן שהוא לא היה בבית, פתח את הארון שלו ושם הוא מצא קופסא שבתוכה היה הספר שלו. אבל לא היה שם רק הספר שלו. היו שם גם מספר מכתבים שהיה כתוב עליהם את השם שלו, "כריסטופר". הוא התחיל לפתוח מכתב אחרי מכתב. והמכתבים האלה היו מאימא שלו, אבל זה לא הגיוני, אבא שלו אמר לו שאימא שלו מתה מהתקף לב אבל הסתבר לו שזה היה שקר. ולאחר מכן התברר לכריסטופר שאמו חיה כל הזמן הזה בלונדון עם בעלה לשעבר של השכנה. כריסטופר נבהל ונחרד ובעקבות כך החל להרגיש לא טוב.

בזמן שאבא שלו חזר הביתה ראה את כריסטופר עם המכתבים והתחיל להסביר לו ולבקש ממנו סליחה.

 

המסע של כריסטופר ללונדון לבד

 

לאחר שכריסטופר חווה המון אירועים הוא יוצא למסע חייו ובפעם הראשונה עוזב את הסביבה הבטוחה שלו, את הבית שלו ואת שכונת מגוריו ומחליט לצאת לבד לאנגליה. הוא מאוד נחוש לפתור את תעלומת מותו של כלב השכנים האהוב עליו, הוא בטוח בכך שהמפתח לפתרון התעמולה נמצא בלונדון.

למרות ההתמודדות שלו עם קשיים, אתגרים ומכשולים רבים בדרך, כריסטופר מתמיד ובסופו של דבר עושה את דרכו לאנגליה. כשמגיע כריסטופר ללונדון הוא מתמודד עם אתגרים עוד יותר קשים כשהוא מנווט בעיר הלא מוכרת ומנסה לחבר את הרמזים שיעזרו לו לפתור את התעלומה. למרות הקשיים הרבים שבהם הוא נתקל, כריסטופר נשאר נחוש ובסופו של דבר מצליח במסעו ומוצא את התשובות לשאלות שהיו לו.

 

הגילוי על רצח הכלב

 

כריסטופר מוצא את הכלב של שכנו, וולינגטון, מת ובתוך גופו מוחדר קלשון . הוא יוצא לפתור את התעלומה אחר מי הרג את כלב השכנים האהוב עליו. ובסופו של דבר מגלה שאביו , אד, הוא האשם. גילוי זה הוא מאוד מוזר וכואב עבור כריסטופר, מכיוון שתמיד הייתה לו מערכת יחסים טובה עם אביו והיו בקשר מאוד טוב ובעיקר בטח בו באופן מוחלט. התגלית גורמת לכריסטופר להטיל ספק בכל מה שחשב שהוא יודע על אביו ועל הדינמיקה המשפחתית שלהם. הגילוי הזה נורא מאוד עבורו ובעקבותיו כריסטופר מתחיל להיאבק מול תחושות של בגידה ובלבול בזמן שהוא מנסה להשלים עם המידע החדש הזה.

 

תמונה המתקשרת לספר

 


בתמונה שמולנו אנו יכולים להבחין בילד שנראה כי הוא מנסה לפענח תעלומה, נראה לעין שהוא מחפש משהו שכנראה מאוד חשוב לו. בנוסף אנו יכולים להבחין שמתחת לילד בתמונה ישנם קווי מתאר של כלב "מרוח" על הרצפה "ובתוכו" קלשון. נוכל להקביל את התמונה לסיפור מכיוון שגם בעלילת הספר כריסטופר, גיבור הספר, מנסה לפענח תעלומות לאורך חייו, ובמסעו הוא מנסה למצוא מי רצח את כלב השכנים ומה קרה לאימא שלו.

 

קישור אקטואלי

 

בספר אנו פוגשים נער בן 15 שמאובחן על הספקטרום של האוטיזם ובעקבות כך סובל מבעיות תקשורתיות, משפחתיות והתנהגותיות ,קשיים אלו הופכים את חייו ליותר מסובכים.

הספר רלוונטי לחיינו מכיוון שהוא מראה לנו שגם נער שחווה קשיים רבים מצליח להתמודד איתם ולנצח את הקשיים וזה בעצם נותן לנו את המוטיבציה לדעת ולהבין שאם ילד שמתמודד עם קשיים הצליח לגלות הרבה דברים מסובכים אז כולם יכולים להצליח.


הסיפור מציע תיאור ייחודי ואמפתי של חוויותיהם של אנשים על הספקטרום האוטיסטי, וחושף את הקוראים לעולם פנימי שהם אינם מכירים. בדרך זו הוא מזמין את הקוראים לקבל את האחר והשונה.

 

המלצה לקריאת הספר

 

אני ממליצה מאוד לקרוא את הספר מכיוון שלפי דעתי הוא ספר מאוד מרגש ומעצים ובעיקר נותן לנו את המוטיבציה להמשיך לנסות ולא לוותר, בדיוק כמו כריסטופר שלמרות הקשיים החברתיים שלו כנער אוטיסט, והקשיים המשפחתיים הוא מחליט להמשיך במסעו הקשה, ובזכות כך שאינו מוותר הוא מצליח להבין ולמצוא את כל התשובות לשאלות שהיו לו לאורך הזמן. בדיוק כמו שהוא מצליח לגלות, למצוא ולחקור את הדברים שגילה והבין כך הספר מנסה להסביר לנו שתמיד אפשר להצליח למצוא את התשובות לשאלות ושתמיד אנחנו יכולים להבין לגלות ולהבין את מה שנרצה, רק אם נתאמץ עבורם גם אם הדברים נראים "מאיימים" "וגדולים" וכלא מציאותיים שנצליח נצטרך רק להאמין בעצמנו.600 צפיות3 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

שואה שלנו מאת אמיר גוטפוירנד

הרעיון המרכזי בספר שואה שלנו הוא החיים של ניצולי השואה בישראל והתמודדות שלהם בחברה הישראלית. הספר עוסק בניצולי השואה בישראל ובחברה הישראלית, אני מאוד ממליץ על הספר כי לדעתי הוא מציג את התמודדות של ניצ

bottom of page