top of page

משחקי הרעב - עורבני חקיין מאת סוזן קולינס








הרעיון המרכזי של הספר משחקי הרעב - עורבני חקיין הוא התפכחות האדם במשטר

מדכא שאין בו ערך לחיי אדם. ההתפכחות מובילה למרד

למען צדק האזרחים והשלום ולמען הפסקת שפיכות הדמים.








 

עלילת הספר


 

עלילת הספר מתרחשת בעולם בו הפערים בין העשירים לעניים מוחצנים במיוחד. ישנה הבירה, המכונה "הקפיטול", בה כל יום נראה כמו יום חגיגי במיוחד, האנשים לבושים בבגדי מעצבים, כולם עשירים, משועממים, אופנתיים ומצפים בקוצר רוח לתוכנית המצליחה "משחקי הרעב".

מדובר בראליטי אכזרי במיוחד, בו 24 נערים ונערות טובחים זה בזה באכזריות עד שנשאר מנצח אחד.

המתמודדים מגיעים בעל כורחם כמובן, מ-12 המחוזות המקיפים את הקפיטול, בהם שוררים תנאים עלובים ברמה קיצונית. אפילו כסף אין שם, שלא לדבר על מזון. סיפורינו מתמקד במחוז ה-12, שם נערה צעירה בשם קטניס אברדין, מתנדבת למשחקים האיומים כדי להציל את אחותה הקטנה, ששמה עלה בגורל והיא נלחמת במקומה. מבין הבנים, שמו של פיטה מלארק עלה, אהובה של קטניס. השניים נלקחים בתנאים שלא חלמו עליהם אל מחנה אימונים שיכין אותם לזירת המשחק, מעין ג'ונגל הנשלט על-ידי מחשב, בו יצטרכו להילחם זה בזו – עד המוות.



 


משחקי הרעב - עורבני חקיין מתמקד בחייה של קטניס, לאחר שהשתתפה וניצחה את שני משחקי הרעב האחרונים אשר במהלכם הביעה מחאה קשה בקפיטול על חוסר הרחמים ואכזריותם. אלמה קווין, נשיאת מחוז 13, מציעה לקטניס להנהיג ולהופיע כסמל המרד, היא עונה להצעה בחיוב אך מציבה תנאים הכוללים בין היתר את חנינתם

של המנצחים שנשבו על ידי הקפיטול, וכן

הזכות להרוג את קוריולאנוס סנואו,

נשיא הקפיטול. קטניס הופכת לסמל המרד נגד הקפיטול,

ומכונה "עורבני חקיין" על שם סיכת הציפור עורבני חקיין שענדה במשחקים.



 

"I Am Done Being A Piece In His Game."


בהיותה קטניס, סמל ומנהיגת המרד ,מילותיה לאזרחים הן מקור לכוח ותקווה במרד ההולך וגדל. האמירה החזקה הזו מזכירה לקהל את הכוח שיש לקפיטול על כולם, אבל היא גם מסמלת כמה לוהטת

האש בתוך קטניס.



 

כיצד הספר מתקשר למציאות חיינו?

 

הכלי המרכזי במרד הוא לא הלחימה, אלא התודעה, הנקבעת באמצעות תשדירי תעמולה בהם קטניס משתתפת אשר מוצגים לכל האזרחים. יש בכך אמירה לגבי מלחמות בעידן המודרני: כוח צבאי יכול להיות יתרון, אבל מה שחשוב הוא שליטה על הדימוי והפצת הדימוי. סיפורי הזוועה שמתוארים בספר מזעזעים את הקוראים וגם את גיבורת הספר, אבל הם הקלף החזק ביותר של המרד.



 


גם הקפיטול משתמש בלחימה תודעתית וזה התפנית בעלילה, שכאשר קטניס ובני בריתה מוכנים לעלות שלב במרד, הקפיטול משחרר תשדיר תעמולה של פיטה , אהובה של קטניס, הוא נלקח כבן ערובה של הקפיטול ממשחק הרעב האחרון. פיטה עובר שטיפת מוח וזיכרונותיו משתבשים כולל אהבתו לקטניס ועושה רושם שפיטה נלקח לצד האפל והוא לא חוזר משם.





הקפיטול משתמשים בפיטה במטרה לעצור את המרד. פיטה אהוב מאוד בקרב אנשי פאנם ובשל החיבור הרגשי החזק עם קטניס, מנהיגת וגיבורת המרד, מתחרשת סיטואציה מורכבת ובסופה החלטה גורלית האם להמשיך את המרד.


 

קטניס ושאר המורדים מחליטים לבצע את המרד בקפיטול בשל הפצצות של הקפיטול ההורגות אזרחים רבים, חפים מפשע. הם מגייסים את כל המורדים ומגיעים לחצר אחוזתו של סנואו ,נשיא הקפיטול. סנואו משכן בחצרו ילדים, כדי שישמשו לו מגן אנושי. כאשר המורדים מניחים את רגלם בחצר האחוזה צונחים מצנחים כסופים הנושאים פצצות והורגים ילדים רבים, ביניהם פרים - אחותה של קטניס.

הם לוקחים את סנואו בשבי, והקפיטול משוחרר. קטניס משוחחת עם סנואו שמספר לה שהפצצות שהרגו את אחותה, לא היו שייכות לקפיטול, אלא למחוז 13. הוא מסביר לה שכעת קווין מתכננת לתפוס את השלטון אחרי מותו ושהיא שיחקה בשניהם.

לאחר ניצחון המורדים, אנשי פאנם באים לחזות במותו של סנואו על ידי קטניס. היא מכוונת אליו חץ אך ברגע האחרון היא יורה בקווין שמתה במקום ולאחר מכן תושבי פאנם רצים אל סנואו והורגים אותו.




 

"Fire Is Catching, And If We Burn, You Burn With Us!"


למרות שקווין היא המנהיגה הרשמית של המרד, קטניס היא זו שמסוגלת לגייס את החיילים ולהוביל את אנשי פאנם בדרכם לצדק. אמנם יש הרבה דוגמאות טובות לציטוטים מעוררי השראה בספר "משחקי הרעב", אבל המשפט הזה הוא מיוחד בעל משמעות חזקה ואחד המשפטים המפורסמים של קטניס.

גם בעיצומן של ההפצצות והשריפות, קטניס מבהירה שלא רק שזה לא מצליח להחליש את הנחישות שלהם, זה בעצם מחזק אותם. העובדה שזה נאמר גם למורדים וגם לקפיטול מעצימה את המסר.




 

תמונה המייצגת את הספר

 


קטניס ופיתה הם שתי הדמויות הראשיות בספר ובלעדיהן הספר לא היה אותו דבר. קטניס מובילה את המרד והופכת במהלך הספר לגיבורה אמיתית, פיתה משחק דמות מרכזית בעלילת הספר והתפתחות המרד. מערכת היחסים של קטניס ופיתה מוצגת ומתוארת כאהבת אמת, למרות כל הקשיים שהשניים עוברים בדרך, אהבתם אחד לשני לעולם לא מפסיקה להתקיים. בסוף הספר נותנים לנו הצצה קטנה על עתידם של פיטה וקטניס, הם נשואים והורים לשני ילדים ובזכותם ילדיהם יגדלו לעולם טוב יותר.



 

המלצה על הספר!


 

אני לגמרי ממליץ על הספר משחקי הרעב - עורבני חקיין מאת סוזן קולינס, הוא ספר בעל משמעות חשובה ביותר ומתקשר למציאותנו, הוא מסופר מנקודת המבט של האזרחים הפשוטים אשר נלחמים למען הצדק בשלטונות מדכאים, הספר מרתק את כל מי שקורא אותו והוא יוצא להרפתקה המשלבת אקשן, מבחינת המרד בקפיטול ורומנטיקה, כי אי אפשר שלא להתאהב במערכת היחסים הנפלאה של קטניס, גיבורת הספר ופיטה אהובה, והכי חשוב הספר מסתיים בסוף טוב ומתוק שבו הצדק נעשה.

 

צפו בטריילר לסרט משחקי הרעב - עורבני חקיין!



 

117 צפיות4 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

שואה שלנו מאת אמיר גוטפוירנד

הרעיון המרכזי בספר שואה שלנו הוא החיים של ניצולי השואה בישראל והתמודדות שלהם בחברה הישראלית. הספר עוסק בניצולי השואה בישראל ובחברה הישראלית, אני מאוד ממליץ על הספר כי לדעתי הוא מציג את התמודדות של ניצ

4 comentários


Liri Yamin
Liri Yamin
27 de dez. de 2022

נהנתי מאוד לקרוא את הבלוג. בחרתי דווקא בבלוג זה כיוון שהייתי מעוניינת לקרוא על הספר וגם בגלל העיצוב המיוחד שבחרת. לאחר קריאת הבלוג ,הבנתי יותר על הספר ואפילו אשקול את קראית הספר למרות שספרים כאלו הם לא חלק מתחומי העיניין שלי.

אהבתי במיוחד את החלק שבו כתבת על קטניס ופיתה והסברת כיצד קטניס מובילה את המרד והופכת במהלך הספר לגיבורה וכיצד פיתה מוצגת ומתוארת כאהבת אמת למרות כל הקשיים שהם עברו.

Curtir

Ziv Benoliel
Ziv Benoliel
27 de dez. de 2022

אלמוג, משחקי הרעב הוא אחד הסרטים היותר בולטים שאני זוכר מילדותי ותמיד רציתי לקרוא את הספר. נהניתי לגלות בלוג אסתטי ונקי שנוגע בנקודות העמוקות והמעניינות ביותר בעלילה. העיצוב מרהיב ומושך כך שממש נהניתי לקרוא את הבלוג. התרגשתי מאוד לקרוא ולהכיר מחדש את הדמויות, אין ספק שהצתת מחדש את אהבתי לסרט.

Curtir

nir140606
nir140606
27 de dez. de 2022

אלמוג, בחרתי לקרוא את הבלוג שלך מכיוון שאהבתי מאוד את הסרט ורציתי לדעת אם שווה לי לקרוא את הספר ובמה הם שונים, הבלוג שלך מעוצב יפה מאוד ומסביר יפה את העלילה ומה מניע את הדמיות להתחיל את המרד. אותי שכנעת להתחיל לקרוא את הספר ולחוות את העלילה ואת העולם הזה עוד פעם.

Curtir

אלמוג, הבלוג מצוין. אתה מצליח לעורר ענין בספר. השליטה על האזרחים באמצעות משחק התודעה שלהם מאוד רלוונטי ומעורר מחשבה על המציאות בה אנו חיים. יפה מאוד!

Curtir
bottom of page